הוראות בטיחותלמה אתם מחכים? התקשרו עכשיו לפרטים נוספים

הוראות בטיחות

 

1. לימוד מעשי ותיאורטי -  גלישת עפיפונים הינו ספורט מסוכן ומאוד חשוב להשתתף בשיעורים מקצועיים (לפחות מספר מינימאלי של שיעורים). בשיעורים ילמדו אותך את היסודות ההכרחיים. כמו כן, יתנו לך נקודת פתיחה טובה יותר ויקדמו אותך במים מהר יותר. השיעורים בגלישת עפיפונים הינם ברמה גבוהה ביותר. הלימוד יכלול טכניקות חיוניות, כמו: הנפה והנחתה של עפיפון, שחרור ממצבי חרום, הכנה וחיבור נכון של חוטים, הרמה מהמים, שליטה בגלשן, גלישת גוף, התחלת גלישה והבנה של האופנים בהם העפיפון עף ומגיב. הכי חשוב: יציאה ממצבי חרום. לפני שאנחנו נכנסים לגלוש, יש לוודא שמישהו (גולש אחר או אדם על החוף) יודע שנכנסנו לגלוש. במקרה שלא נחזור, שיהיה מי שידאג לשלוח צוות חיפוש/חילוץ.

 

2. ידע לגבי בטיחות -  יותר מ- 90\% מתאונות גלישת עפיפונים מתרחשות עוד בשלב הקרקע כאשר הטווח לטעויות קטן יותר. לפני ההנפה בדוק חזור ובדוק את כיוון חיבור החוטים. חיבור בכיוון לא נכון או פיתול יגרום לחוסר שליטה בתמרון העפיפון. לא תמיד כדאי לבקש ממישהו אחר להנחית עבורך את העפיפון, לעיתים עדיף שתנחית בעצמך. אם אתה נעזר, וודא כי העוזר בהנחתה יודע כיצד לתפוס עפיפון. עוזר בלתי מנוסה עלול לשחרר מוקדם מדי ולגרום לך להיגרר על החוף, סביר להניח על חפצים קשים ועל אנשים. העזר בסימנים מוסכמים ובחר מקום בטוח להיכנס למים. ברגע שהנפת את העפיפון, וודא שהכניסה למים תהיה בהקדם האפשרי. עדיף להתרומם במים מאשר על החוף. כשמניפים קייט מומלץ שיד אחת תאחוז את הבר ויד שנייה תהיה על השחרור המהיר למקרה של בעייה או מצוקה. במקרה שהקייט עולה לא טוב או מושך אותנו חזק ויוצא מכלל שליטה הדבר הראשון שנעשה הוא לשחרר את העפיפון.

 

3. דע את מגבלותיך - אל תניף עפיפון בתנאים של רוח חזקה יותר ממה שתוכל/י להתמודד. תמיד תשאיר/י מקום לטווח רוח חזקה יותר. לעולם אל תניף עפיפון יותר גדול מזה שתוכל/י לשלוט בו. דע את טווח הרוח של העפיפון שלך. ככל שיותר כוח בעפיפון, כך פחות מקום לטעיות. עדיף להניף עפיפון קטן יותר. וודא כי העפיפון שלך שווה או קטן יותר מן העפיפונים של גולשים אחרים, באותם תנאים. אם אינך בטוח, לך על קטן יותר.

 

4. בדיקות מוקדמות – יש לבדוק תמיד את הציוד לפני גלישה. וודא כי החוטים אינם שחוקים ואין קשרים. קשרים בחוטים יוצרים נקודות חולשה ולכשל בחוט. בדוק את העפיפון ואת נקודות חיבור החוטים, את הרתמה, את הגלשן ואת חליפת הגלישה. וודא שהם במצב טוב. כשל בציוד כאשר נמצאים במים יכול להוביל לבעיות חמורות. חוט שנקרע בחוף יכול לגרום לעפיפון להסתובב במרכז הכוח או לנוע מאד מהר דרך מרכז הכוח, התוצאה היא פציעה חמורה.

 

5. שמירת מרחק - שמור מרחק בינך לבין דברים אחרים. תמיד תשאיר/י מספיק רווח לטעויות: פעמיים אורך החוטים בינך לבין כל חפץ או אנשים. אחת הבעיות הגדולות בגלישת עפיפונים היא חוסר זמן ומרחק בעת אירוע לא צפוי. עפיפונים יוצרים כוח שקשה לנטרל במהירות. רוב הפגיעות הקשות נגרמות כאשר גולשים נגררים לתוך חפצים קשים בחוף.

 

6. מערכת שחרור - וודא שיש לך מערכת תקינה של שחרור מהיר. בדוק כי את/ה יכול/ה להשתחרר מהעפיפון באופן בטוח בכל מצב. לא כל מערכת שחרור מהיר מתנתקת בכל לחץ – וודא כי לעפיפון יש תעודת אחריות למערכת שחרור מהיר, ואת/ה יודע/ת להשתמש בשחרור מהיר בחרום.

 

7. בעיות עם החוטים - חוטים של עפיפון עלולים להיות מסוכנים מאוד. חוזק החוטים של עפיפון בכוח מלא יכולים לקטוע אצבע או כל איבר אחר. רצוי תמיד לנתק חוטים מהעפיפון כאשר אינו בשימוש, ולהימנע מלהשאיר עפיפון עם חוטים פרושים ללא השגחה. אנשים יכולים למעוד על החוטים ולגרום לו להתרומם כאשר החוטים מלופפים סביבם. אין להניף עפיפון כאשר אנשים או בעלי חיים נמצאים מתחת לרוח ביחס לעפיפון – החוטים יכולים להסתבך בהם. וודא שיש מספיק מקום בין העפיפון לבין אנשים, ותמיד תנסה להניף או להנחית כאשר העפיפון מתחת לרוח ביחס לאנשים ולחפצים אחרים.

 

8. רוחות - רוח הנושבת מכיוון החוף אל הים נקראת רוח OFF SHORE והיא מסוכנת מאוד כיון שכיוון הסחיפה של הגולש הוא תמיד במורד הרוח ובמקרה זה מורד הרוח הוא בכיוון המנוגד לחוף וגולש במצוקה עלול להיסחף ללב ים. ללא חילוץ, שמתואם מראש, סחיפה כזאת עלולה להוות סכנת חיים. גם גולשים מנוסים, היודעים להתגבר על הסחיפה ולגלוש נגד הרוח, עלולים להימצא בסכנה במקרה של רוח כזו כיון שבמקרה של כשל בציוד או חוט קרוע גם הם נתונים להשפעת הסחף ללב ים. קרו מקרים לא נעימים ברוח כזו גם בארץ ולכן תרשמו לכם כלל, לא גולשים ברוח מזרחית ללא חילוץ מתואם מראש!

 

9. מגבלות וגבולות - לכל אחד יש גבול ליכולת , דע את מגבלותיך והקפד להתקדם לפי סדר ההתקדמות הטבעי , אל תנסה לקפוץ קדימה ולהתאמן בתרגילים ובפעלולים שאינם תואמים את רמתך. הקפד להתייעץ עם גולשים מנוסים ממך ולהתקדם בקצב שלך מבלי לקחת סיכונים מיותרים ומבלי לנסות לבצע דברים שאתה עוד לא מספיק מיומן לבצע. אותו הכלל תקף גם לגבי תנאי מזג אוויר חדשים לך ושעדיין לא חווית (בדומה לכלל מס 3), רוח מערבית 20 קשרים שונה מאוד מצפונית של 20 קשרים, אז גם אם הצלחת להסתדר בצפונית עדיף שתלמד להתנסות קודם במערבית של 15 קשר לפני שאתה קופץ ל- 20. שוב, במקרה של ספק תמיד כדאי להתייעץ עם גולש מנוסה וותיק שנמצא באזור.

 

10.  ציוד בטיחות  - קסדה בראש טוב - אם אתה מתחיל ואם אתה מקצוען תמיד תרצה קסדה על הראש כשמתחיל הבלאגן. גולשים מתחילים הם בעלי שליטה מוגבלת ולכן עלולים להיות חשופים יותר לתאונות. פגיעות ראש הן החמורות ביותר ולרוב הראש הוא החלק שמוביל את הגוף בזמן איבוד שליטה ולכן חשוב לשמור על הראש גם כדי שלא תאבדו הכרה ותספיקו להשתחרר בזמן וגם כדי למנוע פציעות ראש. מדוע המקצוענים צריכים קסדה? כי הם עושים תרגילים אקרובטים מסובכים ומסוכנים והם עלולים לאבד שליטה ולהתרסק וגם כיון שמקצוענים מבינים את הסיכונים שיש בספורט ולא רוצים להיפצע בזמן האימונים. ואם אתה לא מתחיל ולא מקצוען? גם אז אתה חייב לחבוש קסדה ? כן ! כי בספורט הזה מאבדים שליטה לעיתים קרובות וגולש בינוני לא תמיד יוכל לצאת בשלום מגל גדול או מהתרסקות רצינית מה גם שאתם עלולים להיפגע בכלל מגולש אחר. קסדה, בין היתר, מגנה על הראש מפני קרני השמש ומקטינה משמעותית את העייפות הנוצרת כתוצאה מחשיפה לשמש ואת הסיכוי לקבל מכת שמש. הקסדה מחממת בחורף ומקררת בקיץ, מגינה על עור התוף ושומרת על משקפי השמש שלא יפלו, עם הקסדה תרגישו בטוחים יותר ותוכלו להעז יותר. אז קסדה בראש טוב תשמור עליכם מקרוב.

11. נפילה של הקייט - אם נפל לך הקייט במים (או בחוף) ואתה לא מצליח להרים אותו חזרה לאויר וקורים מיקרים כאלה הרבה פעמים, תנסה לבקש עזרה מאדם שיודע להניף. אנשים שלא יודעים עלולים לגרום יותר נזק מתועלת. אם אתה במים עמוקים ואין אף אחד שיכול לעזור לך, תנסה לשחות קצת אל העפיפון ולגרום לו להתהפך "על הגב" עד שיגיע לצורת סמיילי. במצב הזה הקייט צריך להתחיל לזוז לבד לכיוון קצה חלון הרוח. כשהגיע לקצה אנחנו צריכים למשוך את הצד הנכון (לוודא שאנחנו מחזיקים את הבר נכון) על מנת להרים אותו מהמים. אם הקייט נפל ולא רוצה להתרומם מכל מיני סיבות אפשריות ואנחנו מחליטים שאין צ'אנס שהוא יעלה לאויר, אז לא נבזבז זמן יקר. במקרה כזה יש למשוך חוט אחד ולפף אותו על הבר 3 סיבובים ולאחר מכן להמשיך ללפף את כל שאר החוטים עד שמגיעים אל הקייט. כשהגענו לקייט אנחנו סוגרים את הגומיות של הבר על החוטים כדי שלא ייפתח ואז תופסים את הקייט ושוחים חזרה לחוף. יש אפשרות לחילוץ עצמי ע"י תפיסה בידיות של העפיפון וכך נגיע לחוף בגרירה.למה אתם מחכים? התקשרו עכשיו לפרטים נוספים